CONGRESS OF THE LEADERS OF WORLD AND
TRADITIONAL RELIGIONS
Home arrow Congress arrow IV Congress arrow The List of leaders of religious confessions / organizations, and also the political figures participating in the IV Congress of Leaders of World and Traditional Religions
The List of leaders of religious confessions / organizations, and also the political figures participating in the IV Congress of Leaders of World and Traditional Religions Print E-mail
 
Ή
 
 
REPRESENTATIVES of islam
 
1.
1. Sheikh Abdallah Ben Abdel Muhsin at-Turki.– Secretary General of Muslim World League (Saudi Arabia)
 
 Composition of the delegation:
2. Abdelmuhsin ben Abdallah At-Turki
3. Bayan bint Abdallah At-Turki
4. Rakhmatullah ben Inayatullah Ahmed – Director of department of international organizations and conferences of MWL   
5. Munkiz Mahmoud As-Sakkar – Advisor of department of international organizations and conferences of MWL  
6. Turki Abdulrahman Al-Meshkas – Member of MWL Secretariat
7. Saud Ahmed Anuar Saleh Malaya – TV channel operator 
 8. Ali Mohammed Al Shehri – Member of MWL Secretariat
 
 
2.
1. Ayatolla Muhammad Ali Tashiri -Secretary General of World assembly on approach of Islamic madhhabs (Iran) 
 
Composition of the delegation:
2. Dr. Muhammad Hassan Tabarraen – Deputy Secretary General of WAAIM
3. Muhammad Mahdi Nadzhaf – Head of center for information of WAAIM
4. Hussein Yari – Leading specialist of WAAIM                                                                                                                                                       
 
3.
1. Mehmet Gormez –Chairman of Board on religion affairs of Turkey, Head mufti
 
Composition of the delegation:
2. Hassan Kamil Yilmaz – Deputy Chairman of Board on religion affairs of Turkey
3. Abdulkadir Ozkan – Advisor on media and PR
4. Yahya Yildirim – Security officer
5. Hassan Hassan – Operator
6. Yildiray Kaplan – Consultant advisor
 
4.
1. Feysal ben Abdurahman ben Muammar – Advisor to King of Saudi Arabia, Secretary General of Center for civilization dialogue by King Abdallah (Saudi Arabia)        
 
Composition of the delegation:
2. Khatim ben Salim Al-Anrus – Director of Department of international relations and dialogue of Center for civilization dialogue by King Abdallah
3. Madzhid Abu Juheim – Member of Center for civilization dialogue by King Abdallah
 
5.
1. Gais ben Mubarak al-Kauari – Minister of State of Qatar on Islam and wakuf affairs
 
 Composition of the delegation:
1.    Ali Abubakr Al-Akbari – Advisor to Minister
2.    Hamda Ahmad Al-Mulla – Director of PR Department
3.    Mahmoud Hamda Al-Kauari – Director of board on mosque affairs
4.    Dr. Mahmoud Zakria Rashad Abbas – Expert on economical issues of Minister Office  
5.    Muhammad Mahmoud Al-Mahmoud – Director of Department
6.    Balosh Shafi Muhammad
7.    Haseem Al Ar Nusi – Director of Board of Center for national dialogue by King Abdal Aziz
8.    Majid Abu Duheim – Specialist
 
6.
1. Muhammed Ubeid al-Mazrui – Executive director of General agency of United Arab Emirates on Islam and wakufs affairs
 
 Composition of the delegation:
2. Faruh al-Hammada – Advisor to Crown Prince of Abu-Dhabi on religious affairs
 
7.
1. Sheikh Gainutdinov Ravil Ismagilovich – Head of Presidium of Spiritual Administration of the Muslims of European part of Russia,  
    Head of Council of muftis of Russia  
 
Composition of the delegation:
2. Mukhetdinov Damir Vaisovich – First deputy Head of Spiritual Administration of the Muslims of European part of Russia
3. Nagimzyanov Robert Aivarovich – Special representative of Council of muftis of Russia on work with CIS countries
4. Sattahetdinov Rafik Anvarovich – Deputy Head of Spiritual Administration of the Muslims of European part of Russia
 
8.
1. Absattar Haji Derbisali – Grand mufti, Head of Spiritual Administration of the Muslims of Kazakhstan 
 
Composition of the delegation:
2. Kairat Zholdybaiuly – First deputy Head of SAMK, naib mufti
3. Muhammed-Husain Alsabekov – Head of department of Shariat and Patua, naib mufti 
4. Balgabek Myrzayev – Secretary General of SAMK, researcher of Islam
5. Ismayl Seitbekov – Head of department of training and education
6. Yerkin Duanayev – Head of Association of haji of Kazakhstan
7. Shamsidin Kerim – Deputy principal of Nur Mubarak University of Islamic Culture
8. Muhiddin Isauly – Teacher of Nur Mubarak University of Islamic Culture
9. Alau Adilbayev – Teacher of Nur Mubarak University of Islamic Culture
10. Kalmakhan Yerzhan – Teacher of Nur Mubarak University of Islamic Culture
11. Kulmuhamed Mahanbet – Grand imam of Almaty city, researcher of Islam
12. Kalizhan Zankoyev – Grand imam of Astana city, researcher of Islam, Secretariat member
13. Makhanov Nurzhan – Head of department of international relations and protocol of SAMK
14. Yerbol Kosbagar – Head of department of Spiritual Administration of the Muslims of Kazakhstan 
 
15. Altynbek Utyskhan - Head of department of Spiritual Administration of the Muslims of Kazakhstan 
16. Kuzhuneev Murat – member of Spiritual Administration of the Muslims of Kazakhstan 
 
9.
1. Sheikh-ul-Islam Gaji Allahshukyur Pashe-Zade – Head of the Administration of Muslims of Caucasus (Azerbaijan)
 
Composition of the delegation:
2. Pakiza Pashazade – Spouse of A. Pasha Zade 
3. Sabir Hasanly – Deputy Head of AMC
4. Alexandr Ishein – Bishop of Baku Eparchy of Russian Orthodox Church
5. Mukadas Paizov – Head of Department of international relations of AMC
6. Rahima Ragimova – Chief of Press service of AMC
7. Zinaida Kassymova – AMC member
8. Sakhavaddin Sadykhov – Security officer of A. Pashazade (member of SSPS of RA)
9. Fikret Guseynov – Security member of sheikh
10. Ismail Fataliyev – Correspondent of “ANS” TV company
11. Elkhan Guseynov – Videographer of “ANS” TV company
12. Adalyat Mamedov – AMC member
 
10.
1. Chubak aji Zhalilov – Grand mufti of Kyrgyzstan
 
Composition of the delegation:
2. Egemberdiyev Rakhmatullo – Head of department on international relations of SAMK
 
11.
Feisal Abdul Rauf - Imam of Al-Farah Mosque (New York), leader of American society for Muslim advancement and organization of Cordoba Initiative (USA)  
 
12.
Hazjikebieji Huner – Deputy Chairman of Islamic Association of China
 
13.
1. Salman al-Huseini an-Nadvi – President of Muslim organization of “Jamaat-u-Shabab-e-Islam” (India)
 Composition of the delegation:
2. Mohammad Umar Gautam – Secretariat Member
 
14.
Muhammad Ziya-Ul-Haq – Dean of Shariat and Law faculty of International Islamic University, professor (Islamabad, Pakistan)
 
15.
1. Sadyk Bahit Al-Fakki – Secretary General of Arab Thought Forum (Switzerland)
 
 Composition of the delegation:
 2. Amer Adnan al-Hafi – Head of research of Royal institute for Inter-faith studies, professor of Al al-bayt university
 3. Nancy Shawki Tannus – Coordinator on management and administration affairs of Al al-bayt Royal university for Inter-faith studies
 
16.
1.   Malik Muhammad Khan – Chairman of Council of Islamic Ideology of Islamic Republic of Pakistan
 
 Composition of the delegation:
 2. Maulana Muhammad Hanif Jalandhari – Member of Council of Islamic Ideology
 
17.
Ahmad Khaled Babacar – Secretary of International Islamic Fiqh Academy of Organization of Islamic Cooperation
 
18.
1. MullahMohammadAjazNiyazi– Imam of Central mosque of Kabul (Afghanistan)
 
Composition of the delegation:
2. Mohammad Homayoun Shinvari – Political adviser of Senate of the Parliament of Islamic Republic of Afghanistan
19.
Mahmoud Fahmi Hijazi – Rector of Nur Mubarak University of Islamic Culture, representative of Minister of wakufs of The Arab Republic of Egypt
 
20.
Majid Abdulaziz At-Turki – Secretary General of Conference of ministers on Islam and plea affairs, member of Working Group of Secretariat and Secretariat of Congress (Saudi Arabia)
 
 
REPRESENTATIVES OF CHRISTIANITY
 
21.
1. Kirill – Patriarch of Moscow and All Russia (The Russian Federation)
 
Composition of the delegation:
2. Illarion Volokolamskiy – Chairman of department of external church relations of Moscow Patriarchy
3. Chaplin Vsevolod Anatolyevich – Chairman of department on interrelations and society of Moscow Patriarchy
4. Roschin Georgiy Yevgenyevich – Deputy Chairman of department on interrelations and society of Moscow Patriarchy
5. Roman Bagdasarov – Representative of protocol service of Patriarch
6. Chaschin Nikolay Nikolayevich
7. Legoida Vladimir Romanovich
8. Kuksov Mikhail Gennadyevich
9. Kuksov Sergey Gennadyevich
10. Bystrov Alexandr Sergeyevich
12. Kurdishenkov Anton Alexandrovich
13. Yershov Alexandr Alexandrovich
14. Suncov Sergey Sergeyevich
15. Zinchenko Alexey Viktorovich
16. Glushkov Maxim Valentinovich
17. Adriyanov Mikhail Viktorovich
18.Shevchenko Denis Valeryevich
19. Mikhailov Andrey Mikhailovich
20. Scherbakov Andrey Anatolyevich
21. Novikov Dmitriy Alexandrovich
22. Zaikin Sergey Yuryevich
23. Vinogradov Alexey Viktorovich
24. Ivanov Ivan Ivanovich
25. Klicenko Yuriy Vyacheslavovich
26. Vlasov Sergey Nikolayevich
27. Samsonov Roman Alexandrovich
28. Brigadov Alexandr Petrovich
29. Samsonova Olga Valeryevna 
30. Sosedov Alexey Viktorovich
31. Dorofeyeva Yelena Alexandrovna
32. Faustova Milena Gennadyevna
33. Sopova Alexandra Sergeyevna
34. Chinkova Yelena Konstantinovna
35. Kanavin Ilya Adolfovich
36. Aronchikov Leonid Felexovich
37. Letunov Alexandr Sergeyevich
38. Anisimov Vasiliy Vasilyevich
 
22.
 
 
 
 
1. Giovanni Lajolo –Honorary Presidentof Papal Commission on affairs of State of Vatican City, governor of State of Vatican City
 
 Composition of the delegation:
 2. Miguel Maury Buendia – Apostolic nuncio in Kazakhstan, Right Reverend
 3.Thomas Peta – Archbishop of Astana, Right Reverend
 4. Yanush Vieslav Kaleta – Bishop of Karaganda, Right Reverend
 5. Khaled Akashe – Papal council for interreligious dialogue, His Reverence monsignor, Secretariat member
 6. Christoph Ruku  – Director of National service on relations with Islam, Conference of bishops of France. His Reverence
 7. Pavel Obedzinski – Secretary of Apostolic nunciature, His Reverence
 8. Ilaria Morali – Professor, faculty of theology of Pontifical Gregorian University, Doctor
 9. Claudia Valbuena – Vice-president of Kazakhstani Fund for cultural, social and educational development, miss
10. Antonio Calvazara – Maria Lorena Marzaro
 
23.
1. Martin Younge – Secretary General of World Lutheran federation(Switzerland)
 
 Composition of the delegation:
1. Agnet Christian Gleiberg Holme – Consultant on affairs of dialogue and spiritual education, Church of Saint Spirit
2. Simona Sinn –   Research officer of Faculty of protestant theology of Westfall university by Wilhelm
3. Yuriy Novgorodov – Bishop of Evangelic Lutheran church in Kazakhstan, representative of World Lutheran federation, Secretariat member
4.   Honin Gennadiy Valeryevich – Pastor
5. Oxana Yakovleva – Executive secretary of  Evangelic Lutheran Church
6.  Zhanibek Batenov – Pastor of Evangelic Lutheran Church in Astana
 
24.
1. Nicholas Banes – Bishop of Bradford (English Church)
 
Composition of the delegation:
2. Richard Atkinson – Archdeacon of cities of Lester and Loughborough
3. Martin Snow – Archdeacon of cities of Sheffield and Rotherham
4. Hillary Baker – Clergy of  living in Bradford
5. Toby Howard – Secretary on interreligious affairs of Cantuarian Archbishop R. Williams
 
25.
1. Theophil III   – Hierosolymitan Patriarch (Israel)
 
Composition of the delegation:
2. Athanasios Temistokleus – Archdeacon of Greek Orthodox Patriarchy of Jerusalem
 
26.
1. Emmanuel Adamakis – Metropolitan of France
 
Composition of the delegation:
2. Roman Mayo – Trainee attache of the Embassy of France in Kazakhstan
3. Jean-Charles Bertone – Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France in Kazakhstan
27.
1. Andrey (Gvazava) – Metropolitan Samtavian and Gorian (Georgia)
 
Composition of the delegation:
2. Igumen Kozma (Gudzhabidze)
 
28.
 
Leonid Kishkovskiy – President of Union of Christian churches of America (USA)
 
29.
1. William Vandley – Secretary General of World conference on world’s religions (USA)
 
Composition of the delegation:
2. Llewellyn King – Journalist, founder and anchor of White House Chronicle TV program
3. Linda Gasparello – Journalist, founder and anchor of White House Chronicle TV program
 
30.
1. Milan Gerka –Secretary ofHoly Synod of Orthodox Church of Slovakia and Czech Republic (Slovakia)
 
Composition of the delegation:
2. Igor Strelec – Journalist
 
31.
1. Marcus Oganesyan – Leader of Gegharkunik eparchy of Armenian Apostolic Church
 
Composition of the delegation:
2. Natan Oganesyan – Chairman of Publication department of First see Holy Echmiadzin Bishop
3 Marcus Sargsyan – Head of Armenian church
 
32.
Alexandr Stan – Official representative of Romanian Orthodox Church
 
33.
1. Alexandr - (Mogilev Alexandr Gennadiyevich), Head of Metropolitan district of Russian Orthodox Church in the Republic of Kazakhstan. Metropolitan of Astana and Kazakhstan
 
Composition of the delegation:
2. Sergiy (Karamyshev Sergey) - Archpriest of Astana church district
 
 
REPRESENTATIVES OF JUDAISM
 
34.
1. Yona Metzger – Ashkenazi Chief Rabbi of Israel
 
Composition of the delegation:
2. Ophra Metzger – Spouse
3. Haim Aizenshtadt – Special assistant of Ashkenazi Chief Rabbi
4. Braha Aizenshtadt – Press secretary, spouse of Haim Aizenshtadt
5. Elcana Holtzer – assistant of Ashkenazi Rabbi
35.
1. Shlomo Amar – Sephardic Chief Rabbi of Israel
 
Composition of the delegation:
2. Mazal Amar – Spouse
3. Yakov Harar – Special assistant of Sephardic Chief Rabbi
4. Meyer Danino – Secretariat Member, deputy Sephardic Rabbi
5. Ora Danino – Spouse of Meyer Danino, speaker
6. Interpreter Viktor Raduckiy
 
36.
1. Yeshaya Kogen - Chief Rabbi of Kazakhstan
 
Composition of the delegation:
2. Shmuel Karnauh – Chief Rabbi of Astana and Pavlodar region
3. Manoylenko Boris - assistant of Chief Rabbi of Kazakhstan, Secretariat member  
4. David Ben-Nani – Chairman of Jewish community of Astana
 
 
REPRESENTATIVES OF BUDDHISM
 
37.
1. Syue Cheng – Deputy Chairman of Buddhist Association of China
Composition of the Delegation:
2. Xiao Hong – Deputy Director of International Cooperation Department of the State Administration for Religious Affairs of PRC
3. Wang Li – Deputy Head of International Department of the Buddhist Association of China, Member of the Secretariat
4. Bulat Latszipu – the Deputy Secretary of the Chinese Muslim Association, Member of the Secretariat
5. Li Shuang - Officer of the International Department of Chinese Taoist Association, Member of the Secretariat
6. Xu Syyuan - Research Officer, Deputy Secretary of the State Administration for Religious Affairs of PRC
7. Xu Ventsin - Officer of the Second Division of International Cooperation Department of the State Administration for Religious Affairs of PRC
8. Officer of Management Team of the Department of Europe and Central Asia of the MFA of the PRC (agreed);
9. Kim Te Il - Head of Won Buddhism, Almaty
10. Translator of the MFA of the PRC.
 
38.
1. Hambo Lama Choyzhilzhavyn Dambazhav - Vice-President of the International Union of Buddhists, a member of the first meeting of the Council of Religious Leaders (Mongolia)
Composition of the delegation:
2. Tsetsegmaa Tugzhizhav - Wife
 
39.
1. John San Yuille - Director of the Department of Social Work of Buddhist Organization “Chogechon” (South Korea)
 
Composition of the delegation:
2. Young Ki Hoon - Representative of Buddhist Organization “Chogechon” in Central Asia
40.
Ganhuyag Magsarzhav - Vice-Rector of the Undur Gegeen Zanabazar Buddhist University (Mongolia)
 
41.
Pramaha Nopadol Saisuta - Vice-Rector of the Mahachulalongkornvirad zhadyalaya University (Thailand)
 
 
 
< Prev   Next >